Industry World -Making of

Industry World -Making of

مولف : آقای حجت مدهوران

اولین قدم در یک پروژه سه بعدی داشتن یک ایده هستش که برای رسیدن به این مهم راه کامل مشخصی وجود نداره چون هم میتونه فالبداهه باشه و یا با دیدن یک عکس یا یک فیلم یا…

بعد از اینکه ایده کلی مشخص شد باید بدنبال جمع کردن رفرنس باشیم تا بتونیم تسلط کافی به پروژه مون داشته باشیم.

من میخواستم در این پروژه یک کار خاص و متفاوتی انجام بدم و به همین خاطر زیاد دنبال ایده اولیه و رفرنس گشتم تا چیزی رو که میخواستم پیدا کردم.

خب حالا بریم سراغ انجام پروژه…

مدلسازی:

مدلسازی این پروژه کار سختی نبود و با دستورات ساده Edit poly و Loft کل مدلسازی رو انجام دادم که چند مورد از مراحل مدلسازی رو میتونین ببینید….

بعد از اینکه من کل مدلسازی رو انجام دادم برای آبجکت هایی که نزدیک دوربین بودن مثل تیرهای چوبی بین ریل ها و همچنین پایه چراغها دیتیل بیشتری رو کار کردم که برای اینکار من از نرم افزار زیبراش استفاده کردم.

من برای مدلسازی سنگریزه ها از زیبراش استفاده کردم و برای اینکه بتونم بخوبی سنگریزه ها رو در سطح پخش کنم و البته صحنه ام سنگین نشه از Corona scatter استفاده کردم و با یک مپ سیاه و سفید که در تصویر زیر میبینید در دو مرحله سنگریزه ها رو روی سطحم پخش کردم و فقط تکسچر سنگریزه های قسمت سفید رو تیره تر کردم و رفلکتشم بیشتر کردم تا حالت روغنی داشته باشند.

نورپردازی:

نورپردازی این صحنه توسط یک Dome light همراه با یک تصویر HDRI که نور کلی محیط رو باهاش درآوردم و بعد توسط یک Corona sun نور خورشید رو به کار اضافه کردم و بقیه نورها مثل نور چراغها بصورت موضعی عمل میکنن که من از Sphere light استفاده کردم.

در زیر میتونین تنظیمات مربوط به خورشید رو ببینید البته اینم بگم که فقط نور مستقیم خورشید دارم و از Dome light به عنوان آسمان و همچنین نور محیطی استفاده کردم.

در زیر هم میتونین تنظیمات مربوط به Dome light و همچنین تصویر HDR رو مشاهده کنید. من به تصویر HDR یک مپ Color correct دادم تا بتونم کمی رنگ آسمونم رو اصلاح کنم.

اتمام عملیات مدلسازی و نورپردازی

تکسچرینگ:

من برای تکسچرینگ معمولا از uvw map حالت Box استفاده میکنم ولی چون میخواستم روی بعضی از مدلهام بصورت دقیقتری کار کنم پس اول اونارو Unwrap کردم و بعد توسط نرم افزار Substance painter روشون کار کردم که نتیجه نهایی رو میبینید.

در تصویر پایین هم تمامی تکسچرهایی که در این کار استفاده شده رو میتونین ببینید.

شیدرینگ:

برای این قسمت هم سه شیدر که بیشترین استفاده رو ازشون کردم تصویرشون رو قرار میدم و فکر کنم نیاز به توضیح خاصی نداشته باشن.

رندرینگ:

نکته مهم در این قسمت اینه که من تمامی آبجکتهای صحنه مو ID بندی کردم تا در موقع پست پرو راحت تر و سریع تر کارمو پیش ببرم و البته بعضی از المنت ها رو هم نیاز داشتم که ازشون خروجی گرفتم مثل Lighting,GI,Reflection,Specular که در زیر تصایرشون رو قرار دادم.

پست پروداکشن :

من برای پست پروداکشن از دو نرم افزار Nuke و Photoshop استفاده میکنم بصورتی که رندر خروجی رو با فرمت EXR 32bit وارد نرم افزار Nuke میکنم و اگر نیاز به اصلاح داشته باشه براحتی میتونم اصلاحش کنم وبعد روی رنگ و نورش کار میکنم و در آخر یک خروجی png میگیرم ازش و میبرم تو Photoshop تا بعضی کارها رو روش انجام بدم.

در Photoshop من دود رو به کارم اضافه کردم و برای اینکه از لحاظ نور و رنگ به کل کار بیاد بازهم روی رنگ و نور کل کار اصلاحاتی انجام دادم.

هدف بنده از گردآوری این مطلب نشان دادن مراحلی بود که برای انجام این پروژه سپری کرده بودم و ممنونم از وقتی که برای مطالعه این مطلب قرار دادین.

حرف آخر

ممنونم از جناب آقای کمباری که طی انجام این پروژه راهنمایی های بسیار ارزشمندی به بنده کردند.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code