صفات رنگ ، خلوص فام در رنگ – اشباع رنگ

صفات رنگ ، خلوص فام در رنگ – اشباع رنگ
۵ امتیاز از مجموع ۲ رای

⭕️ صفات رنگ ، خلوص فام در رنگ – اشباع رنگ

 

🔴 سومین صفت رنگ – شدت یا خلوص رنگ (اشباع یا پرمایگی) – Saturation

 

🔴 خلوص رنگی، درجه‌ای از اشباع است که یک رنگ را در خالص‌ترین حالت خود نشان می‌دهد. به عنوان مثال یک آبی خالص که با هیچ رنگ دیگری مخلوط نشده باشد، در آبی‌ترین یا ناب‌ترین حالت خود دیده می‌شود، به طوری که هیچ آبی دیگری به آن شدت از آبی بودن دیده نمی‌شود. این درجه از خلوص رنگی را درجه‌ی اشباع و سیری رنگ می‌گویند.

 

🔴 این صفت رنگ‌ها به میزان خلوص رنگ‌ها، مثل تمایز رنگ قرمز در حالت خالص خود با قرمز‌هایی که از ترکیب رنگ قرمز و رنگ‌های دیگر ساخته شده‌اند، مرتبط است. سومین صفت رنگ، یعنی اشباع، میزان خلوص فام آن را مشخص می‌کند. (گاه واژه‌ی شدت را نیز در این مورد به کار می‌برند) بر اساس این صفت، رنگی دارای میزان خلوص بیشتری است که در ترکیب آن، سفید، سیاه یا خاکستری وجود نداشته باشد. باید به این نکته توجه داشت که رنگ‌هایی با درجه‌ی خلوص بالا یا اشباع، از نظر روانی، دارای بار عاطفی قوی‌تری هستند.

 

🔴 شدت یا خلوص، بُعد رنگی است که از آن به اشباع رنگی نیز یاد می‌شود و درجه‌ی اشباع یا قدرت یک رنگ را توصیف می‌کند. مقیاس این ویژگی رنگ، از خاکستری خنثی با عدد صفر شروع می‌شود و تا بالاترین درجه‌ی اشباع در هر سطح رنگی ادامه می‌یابد.

 

فام‌های چرخه‌ی رنگ، صددرصد خالص‌اند، ولی در طبیعت، به ندرت می‌توان فام خالصی یافت. به طور کلی، هر فام، قابلیت ایجاد رنگ‌های متنوعی را در حوزه‌ی خود دارد که به آن واریاسیون می‌گویند. (مثلاً انواع صورتی، اُخرایی و قهوه‌ای، در واریاسیون فام قرمز هستند)

 

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *