هنر یا معماری ؟

هنر یا معماری ؟ 13 پروژه ای که مرز بین این دو را از بین می برد …

یکی از موضوعاتی که همیشه بین معماران جهان بحث برانگیز بوده است ،این است که آیا معماری می تواند یک اثر هنری باشد یا خیر .اگر بخواهیم یک تعریف همگانی (عامیانه ) از هنر ارائه بدهیم ،معماری کاملا می تواند در حوزه این تعاریف بگنجد .”ارائه ای خلاقانه همراه با تخیل که در شکل بصری خاصی همانند نقاشی و مجسمه سازی ظهور پیدا می کند ،که هم زیبا است و هم باعث برانگیخته شدن قدرت احساس می شود .هر شخصی که به نوعی با رشته معماری درارتباط است می داند که تعاریف متنوعی از کلمه معماری ارائه شده است . بنابراین مشخص نیست که اصل زیبایی است یا سازماندهی فضا می باشد .که بر سر این مساله بحث هایی وجود دارد .
جی A. پریتزکر، بنیانگذار جایزه پریتزکر، می گوید: “معماری پاسخگوی نیازهای ساده ای همچون یک پناهگاه و امنیت است که می تواند به یک بیان هنری تبدیل شود .
“اگر از Jonathan Jones Guardian بپرسید ،او ممکن است به شما بگوید که” معماری یک هنر است که همه ی ما همواره با آن در ارتباط هستیم ، اما دقیقا به دلیل آن است که برای زندگی بسیار کاربرد و ضرروی است، مشکل است که بگوییم هنر از یک فضایی همانند خانه شروع می شود .اما این ابهام باعث می شود تا موضوع معماری جالب و چالش انگیز شود .برای درک این جنبه پیچیده از معماری در زیر لیستی از برخی از آثاری را که می تواند در دسته هنر ،یا معماری و یا هردو دسته قرار بگیرد معرفی خواهیم کرد . و این کاملا بستگی به این دارد که هر فردی دارای چه نگرشی است که این نوع نگرش سبب از بین رفتن مرز های مبهم می شود.

مطالعه کنید
چهره های معروف دنیا اگر زن بودن

 

 

1- چشم انداز رنگین کمانی / استودیو Olafur Eliasson

چشم انداز رنگین کمانی که بر روی یک موزه هنری در Aarhus, Denmarkقرار گرفته است به عنوان یک مکانی شناخته می شود که به صورت دائم خدمات رسانی می کند.

2-بنای یادمان استیلنست /Peter Zumthor and Louise Bourgeois

براي زنده نگاهداشتن ياد زناني كه به اتهام جادوگري در محكمه هاي قرن هفدهم ميلادي، مورد آزار و اذيت قرار گرفته و سوزانده شده اند، بناي یادمان استلینست در خط ساحلي ناهموار بارنز در نروژ ساخته شده است.

3-پناهگاههای اسکی بازان shelters / Patkau Architects

پناهگاههایی که در دمای منفی 40 درجه در وینپینگ ،کانادا ساخته شده است که این سازه های انعطاف پذیر، برقرار کننده روابط پویا میان آفتاب و باد است .

4-باغهای عمودی /Grant Associates

باغ های عمودی که بین 25 تا 50متر ارتفاع دارند و در تاریکی با انواع رقص نور روشن می شوند .و دارای یک فضای رستوران برای خدمات رسانی است که فضای سرو غذا در بالای این درختان در فضای محصوری می باشد .

5-پل عابر پیاده / Studio Olafur Eliasson

در مقایسه با قایق هایی که در بندر کپنهانگ شناورند ، Cirkelbroen یک پل عابر پیاده است که برای کاهش سرعت و افزایش تعاملات عمومی طراحی شده است.

6- غرفه های پلاستیکی / SelgasCano6

غرفه ای که از جنس پلاستیک های رنگ شده ای که با قاب های فولادی محصور شده اند و هدف از طراحی آن این است که تعدادی از فضاهای شهر لندن را تکرار و سرزنده کند .

7. ابر / Sou Fujimoto

غرفه Fujimoto Serpentine یک شبکه سه بعدی و سبک شفاف سبک است که کاربران می توانند در زیر و اطراف راه بروند.

مطالعه کنید
۵ ترفند تاثیر گذار در شبیه سازی معماری، ترفند دوم، عمق

8. فضاهای عجیب / Raumlabor

پوسته های صدفی شکلی که قابل باد کردن هستند و به دلیل افزایش تعاملات اجتماعی برپا شده اند .

Peter Zumthor / Bruder Klaus Field Chapel-9

از این فضا می توان به عنوان یک عملکرد هنری یاد کرد .یک ساختار چوبی که در بتن قرار گرفته ، و سوزانده شدن آن همانگونه که در حفره ای داخل سقف قرار گرفته موجب می شود تا فضا حالت غبار آلودی به خود بگیرد .

10. موزه علوم هنری / Safdie Architects

از ده گلبرگ بزرگی ساخته شده است که در محلی که آب باران جمع می شود، به یکدیگرمتصل می شوند .موزه علوم هنری سنگاپور همانند یک زنبق سفید است که در خلیج مارینا در حال رشد است .

11.ساختمان ابر دروغین در سیدنی / Diller Scofidio + Renfro

Blur Building, Lake Neuchatel, Yverdon-les-Bains, Switzerland, 2002: Blur on a windy day

ساختمان از ابر مصنوعی غبار آلودی ساخته شده است ، که جهت ساختمان هم راستا با جهت باد می باشد ،مردم با حرکت در این فضا دیدهای آشکار و پنهانی را درک می کنند .

12.طاق ابری شکل / Junya Ishigami

طبق برنامه ریزی هایی که انجام شده برای ساخت و ساز در سال 2017 ،پیش بینی شده است که این طاق فولادی 75 متری در جلوی تالار شهر سیدنی ساخته شود .که به عنوان یک تندیس برای تکمیل اپرا خواهد بود .

13-فضای داخلی رنگی James Turrell Skyspace and Overland Partners

یک ساختمان کوچک مینیمالیستی ،که در مرکز سقف آن حفره ای قرار دارد که رنگ های مختلفی را در ساعت های مختلف شبانه روز ارائه می دهد که سبب می شود تجربه جدید از آسمان شکل بگیرد .

مطالعه کنید
7 برابر سرعت بیشتر در جدیدترین نسخه VRay برای Revit

منبع www.archdaily.com

 

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.